Szatański gad – gekon liściogonowy

Gekon Liścioogonowy jest potocznie nazywany szatańskim czy fantastycznym. Może dla was to być dziwne, lecz gdybyście go zobaczyli (jeżeli tylko zdołalibyście go zauważyć) szybko zmienilibyście zdanie ? ten mały (do 11cm) gekon żyjący w lasach deszczowych na Madagaskarze jest jednym z najlepiej zakamuflowanych zwierząt na całym świecie.

Jego ogon przypomina zaschnięty liść, niektóre nawet posiadają wcięcia, przypominające te, które zostawiają owady liściożerne. Kamuflowanie takie pomaga gekonowi chronić się przed drapieżnikami za dnia, a zaś po zmroku ułatwia mu polowanie na owady. Ten niesamowity wygląd przyciąga niestety kolekcjonerów z całego świata, przez co jest on zagrożony.

Organizacja World Wide Fund for Nature (fundusz na rzecz przyrody) uważa go za jedne z najbardziej poszukiwanych zwierząt przez nielegalnych handlarzy. Jakby tego było mało populacja Gekonów liscioogonowych jest również zagrożona przez wycinkę lasów na Madagaskarze. Od 2006 r. gatunek ten jest wpisany na listę zwierząt objętych ochroną.