Pielęgnacja grzywaczy chińskich

Jak każdy pies również grzywacz chiński musi być w odpowiedni sposób pielęgnowany. Jednak ze względu na nietypowy brak sierści, u tych psów, pielęgnacja koncentruje się na utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Tajniki doskonałej pielęgnacji znane są hodowcom championów takiej rasy. Systematyczna i profesjonalna higiena opiera się często na specjalnych kosmetykach wysokiej jakości. Koncentrując się na pielęgnacji grzywacza chińskiego warto zastosować się do sztandarowych rad. Przede wszystkim higiena tych psów uzależniona jest od odmiany.

Pies owłosiony wiąże się z szersza gamą zabiegów pielęgnacyjnych, niż w przypadku grzywaczy nagich. Grzywacze Powder Puff wymagają częstszego czesania, szczotkowania, kąpania. Sierść ma być błyszcząca, jedwabista i w pełni odpowiadać wszystkim założeniom wzorca tej rasy. Psy długowłose przed kąpielą zawsze muszą być wcześniej dobrze rozczesane. Mycie psa o skołtunionej sierści to 2 razy więcej kłopotu. Psy nagie można kąpać nawet przy użyciu delikatnego mydełka dla dzieci.

Grzywacze bezwłose ponadto kąpie się w specjalnych płukankach (co 2-4 tygodnie) z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Olejek drzewa herbacianego ma działanie antyseptyczne, grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Po każdej kąpieli nagie ciało psa należy natłuszczać, a w lecie smarować je kremami zawierającymi ochronne wysokie filtry przeciwsłoneczne. Można zwykłym kremem, maścią z dodatkiem witaminy A i preparatami zawierającymi oliwę z oliwek. Na grzywę i ogon oraz pukle włosów na łapach nakłada się specjalne odżywki. Brak sierści u grzywaczy chińskich nie oznacza, że psy te wyjątkowo marzną w zimie. Temperatura ich ciała jest dużo wyższa niż u innych psów. Przemiana materii jest również podwyższona.

W systematycznej pielęgnacji grzywaczy warto zwrócić uwagę na cotygodniowe czyszczenie uszu (krople, żele), codzienne przemywanie oczu przegotowaną woda i herbatą oraz obcinanie zbyt długich, poskręcanych pazurów specjalną gilotynką. Warto zwrócić uwagę na skórę grzywacza chińskiego. Ma być ona wolna od stanów zapalnych, infekcji, pasożytów. Psy te powinno odrobaczać się przynajmniej co pół roku i szczepić zgodnie z kalendarzem szczepień.